AD8519AKSZ-REEL7 OverviewIn the package, you will find a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353-case to contain the op amp ic. The instrumentation amplifier in this picture is of the General Purpose-type. A Tape & Reel (TR) case is used for delivering the op amp. During the past two weeks, there have been close to 5 terminations. A total of 5 pins are located on this board. This linear amplifier should be powered by an 5V battery. The op amp ic has an array of 5 pins on it. Op amp rates 1mV as input offset voltage. For this electrical component, Surface Mount is the recommended mounting type. According to the manufacturer, this buffer op amp works well at -40°C~125°C , which is a good operating temperature. Using an 1.2mA supply current, this operational amplifier ics can be operated. You should keep the voltage gain at 100dB for the time being. On the buffer amps, there are 1 channels that can be used. Buffer amplifier produces Rail-to-Rail signals, which is one of its many benefits. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 3V. The linear amplifier is packaged by using a TAPE AND REEL axis. The current is quiescent at 1.2mA.
AD8519AKSZ-REEL7 Features5 Pins
supply voltage of 5V
100dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8519AKSZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8519AKSZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
Video computer boards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8519 |
| Pin Count | 5 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1.2mA |
| Max Supply Current | 1.2mA |
| Quiescent Current | 1.2mA |
| Slew Rate | 2.9V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 300nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±1.35V~6V |
| Output Current per Channel | 25mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1mV |
| Bandwidth | 8MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 8000 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.4μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 600μV |
| Settling Time | 1 μs |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.3μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 3V |
| Input Voltage Noise Density | 10nV/sqrt Hz |
| Height | 900μm |
| Length | 2mm |
| Width | 1.25mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |