OPA2320AIDR OverviewOp amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are General Purpose types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 150μV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~125°C. Operational amplifier can operate supply current at 1.45mA. The voltage gain should stay at 132dB. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. Op amp has total of 2 elements. It is used TR to pack the op amps.
OPA2320AIDR Features8 Pins
supply voltage of 5V
132dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
OPA2320AIDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
OPA2320AIDR Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | OPA2320 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.45mA |
| Nominal Supply Current | 1.45mA |
| Output Current | 65mA |
| Slew Rate | 10V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~5.5V ±0.9V~2.75V |
| Output Current per Channel | 65mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150μV |
| Gain Bandwidth Product | 20MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 20000 kHz |
| Voltage Gain | 132dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 9e-7μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 106.02dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 40μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 9e-7μA |
| Programmable Power | NO |
| Max I/O Voltage | 150μV |
| Wideband | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 9e-7μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |