AD8534ARZ OverviewThe linear amplifier is packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 14. Buffer amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 3V. The buffer op amp includes 14 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 25mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. This op amp can operate from a supply current at 5mA. The voltage gain should stay at 98.06dB. The op amp ic has 4 channels on it. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. Buffer amplifier has a quiescent current of 1.25mA.
AD8534ARZ Features14 Pins
supply voltage of 3V
98.06dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8534ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8534ARZ Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8534 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Quiescent Current | 1.25mA |
| Supply Current-Max | 7mA |
| Slew Rate | 5V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 47 dB |
| Current - Input Bias | 5pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~6V ±1.35V~3V |
| Output Current per Channel | 250mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 25mV |
| Bandwidth | 3MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 2200 kHz |
| Voltage Gain | 98.06dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00006μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 7V |
| Settling Time | 1.4 μs |
| Low-Bias | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00005μA |
| Input Voltage Noise Density | 45nV/sqrt Hz |
| Height | 1.5mm |
| Length | 8.75mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |