AD8045ARDZ OverviewA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad case is used to package the op amp. Voltage Feedback-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tube case. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. There are a total of 8 pins on this op amp. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 5V volts. There are 8 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 1.4mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . An 16mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. There should be no change in the voltage gain. There are 1 channels on the operational amplifiers. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. There is a quiescent current of 19mA in this operational amplifier circuit.
AD8045ARDZ Features8 Pins
supply voltage of 5V
63dB voltage gain
AD8045ARDZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8045ARDZ Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8045 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Nominal Supply Current | 16mA |
| Output Current | 70mA |
| Quiescent Current | 19mA |
| Slew Rate | 1350V/μs |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Common Mode Rejection Ratio | 91 dB |
| Current - Input Bias | 2μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3.3V~12V ±1.65V~6V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.4mV |
| Bandwidth | 1 GHz |
| Gain Bandwidth Product | 400MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 63dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 6.3μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6.3V |
| Voltage - Input Offset | 200μV |
| Gain | 1 dB |
| Settling Time | 7.5 ns |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 6.6μA |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Capacitance | 1.3pF |
| Height | 1.65mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |