AD8542ARUZ-REEL OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 3V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 6mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~125°C. This op amp can operate from a supply current at 130μA. Voltage gain should remain at 92.04dB. The op amp ic has 2 channels on it. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. TAPE AND REEL is adopted to pack the instrumentation amplifier. Buffer amplifier has a quiescent current of 65μA.
AD8542ARUZ-REEL Features8 Pins
supply voltage of 3V
92.04dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8542ARUZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8542ARUZ-REEL Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8542 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 130μA |
| Quiescent Current | 65μA |
| Supply Current-Max | 0.17mA |
| Slew Rate | 0.92V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 45 dB |
| Current - Input Bias | 4pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6mV |
| Bandwidth | 1MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 980 kHz |
| Voltage Gain | 92.04dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.001μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 76dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Settling Time | 6 μs |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00006μA |
| Input Voltage Noise Density | 42nV/sqrt Hz |
| Length | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |