AD8418ABRMZ OverviewA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used to package the op amp. Current Sense-type instrumentation amplifiers are used in this application. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tube case. It is estimated that there will be 8 terminations in the next few months. There are a total of 8 pins on this op amp. It is important to remember that this op amp should be operated at a voltage of 5V volts. There are 8 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 100μV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about -40°C~125°C . On this instrumentation amplifier, there are 1 circuits that are connected together. As a recommendation, this electronic component should be used with a power supply that can deliver 4.1mA. There is also another type of analog IC used in this op amp ic that is called a ANALOG CIRCUIT-type IC.
AD8418ABRMZ Features8 Pins
supply voltage of 5V
AD8418ABRMZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8418ABRMZ Instrumentational OP Amps applications.
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8418 |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Current - Supply | 4.1mA |
| Slew Rate | 1V/μs |
| Amplifier Type | Current Sense |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Current - Input Bias | 130μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100μV |
| Bandwidth | 250 kHz |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Input Capacitance | 2pF |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |