AD8544ARUZ OverviewIt is packaged in an 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-case that protects the operational amplifiers from damage. An op amp of this type is a General Purpose-type. As far as the packaging is concerned, buffer op amp is delivered in a Tube case. It is estimated that there will be at least 14 terminations this year. A total of 14 pins are attached to buffer op amp. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 3V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 14 pins. Op amp ic rates 6mV for input offset voltage. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of -40°C~125°C. A supply current of 260μA can be used to operate this linear amplifier. There should be no change in the voltage gain at 92.04dB. There are a total of 4 channels available on the op amps. One of its many advantages is that buffer op amp outputs Rail-to-Rail signals. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5V. The quiescent current is 65μA.
AD8544ARUZ Features14 Pins
supply voltage of 3V
92.04dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8544ARUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8544ARUZ Instrumentational OP Amps applications.
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Contact Plating | Tin |
| Package / Case | 1031-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 1031 |
| Operating Temperature | 0°C~95°C TJ |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | DM81x Video SOC, DaVinci™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | Digital Media System-on-Chip (DMSoC) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Number of Functions | 4 |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage | 1V |
| Base Part Number | AD8544 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Pin Count | 14 |
| Frequency | 800MHz |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Number of Channels | 4 |
| Base Part Number | 320DM8168 |
| Operating Supply Current | 260μA |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Supply Current | 260μA |
| Quiescent Current | 65μA |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Slew Rate | 0.92V/μs |
| Power Supplies | 1V |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.95V |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I2C, McASP, McBSP, PCI, Serial ATA, SD/SDIO, SPI, UART, USB |
| Common Mode Rejection Ratio | 45 dB |
| Bit Size | 32 |
| Current - Input Bias | 4pA |
| Boundary Scan | YES |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Low Power Mode | YES |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Format | FLOATING POINT |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6mV |
| Integrated Cache | YES |
| Bandwidth | 1MHz |
| Voltage - I/O | 1.5V 1.8V 3.3V |
| Unity Gain BW-Nom | 980 kHz |
| Number of UART Channels | 3 |
| Voltage Gain | 92.04dB |
| Number of Timers | 8 |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.001μA |
| Barrel Shifter | NO |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 76dB |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Low-Offset | NO |
| Non-Volatile Memory | ROM (48kB) |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Core | 1.00V |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| On Chip Data RAM | 1.5MB |
| Clock Rate | 800MHz DSP, 1.0GHz ARM® |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Height | 3.31mm |
| Settling Time | 6 μs |
| Length | 25mm |
| Low-Bias | YES |
| Width | 25mm |
| Micropower | YES |
| Thickness | 2.81mm |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00006μA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Input Voltage Noise Density | 42nV/sqrt Hz |
| Lead Free | Lead Free |
| Height | 1mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |