AD8646ARZ-REEL OverviewOp amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are General Purpose types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 2.5mV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~125°C. Operational amplifier can operate supply current at 4mA. The voltage gain should stay at 116dB. Instrumentation amplifier has 2 channels on it. On the output type, there are Rail-to-Rail different types of op amps. It is used TAPE AND REEL to pack the op amps. Linear amplifier has a quiescent current of 2mA.
AD8646ARZ-REEL Features8 Pins
supply voltage of 5V
116dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8646ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8646ARZ-REEL Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8646 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Quiescent Current | 2mA |
| Supply Current-Max | 5mA |
| Slew Rate | 11V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 84 dB |
| Current - Input Bias | 0.3pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V ±1.35V~2.75V |
| Output Current per Channel | 120mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.5mV |
| Gain Bandwidth Product | 24MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 24000 kHz |
| Voltage Gain | 116dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.00055μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 600μV |
| Settling Time | 500 ns |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.000001μA |
| Programmable Power | NO |
| Input Capacitance | 6.7pF |
| Wideband | NO |
| Input Voltage Noise Density | 8nV/sqrt Hz |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |