AD9082BBPZ-4D2AC OverviewIt is packaged in a way that resembles BGA-324.As part of Tray, it is embedded.This device is equipped with 324 pins.Maintaining a high supply voltage of 1 V, 1.8 V, 2 V is essential for high efficiency.In order to operate this DC switching regulator, the supply current must be in the range of 7 mA, 105 mA, 2.175 A.As part of Wireless & RF Integrated Circuits, this part is included.This electrical device is a General Purpose type.Supplier device package 324-BGA-ED (15x15) is used by the company.
AD9082BBPZ-4D2AC FeaturesAD9082BBPZ-4D2AC ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
AD9082BBPZ-4D2AC AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | BGA-324 |
| Supplier Device Package | 324-BGA-ED (15x15) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| ECCN (US) | 3A001.a.5.a.3 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Number of ADCs | 6 |
| Resolution (bit) | 12 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 85 |
| Standard Package Name | BGA |
| Supplier Package | TEBGA |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.23 |
| Package Length | 15 |
| Package Width | 15 |
| PCB changed | 324 |
| Lead Shape | Ball |
| Operating Temperature Classification | INDUSTRIALC |
| Package Type | TEBGA |
| Operating Temp Range | -40C to 120C |
| Interface Type | Serial (SPI) |
| Rad Hardened | No |
| Maximum Data Rate | 6 GS/s, 12 GS/s |
| Maximum Operating Temperature | + 120 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | AD9082 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Type | General Purpose |
| Subcategory | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Frequency | - |
| Pin Count | 324 |
| Operating Frequency | 25 MHz to 1.2 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1 V, 1.8 V, 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Operating Supply Current | 7 mA, 105 mA, 2.175 A |
| Resolution | 12(b) |
| Product Type | RF Front End |
| RF Type | General Purpose |
| Features | - |
| Power Supply Type | Analog/Digital |
| RoHS Status | RoHS Compliant |