ADS1191IPBS Overview32-TQFP is how it's packaged.It is designed with 16 Bits.This file is embedded in the Tube package.A 32 termination matches the impedance of a transmission line.This electrical device supplies/analog voltage 2.7V~5.25V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 1.7V~3.6V.As a result of the base part number, it is possible to find its related parts.It is recommended that the supply voltage be left as 3V.This board is designed with 32 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -40°C.For reliability, it operates at 85°C, its maximal operating temperature.32 pins are present in the device.5.25V's maximum supply voltage can be supported by it.1.7V is the maximum voltage that can be supplied to the device in order for it to operate.Using a supply current of 250μA, this DC switching regulator operates on a DC voltage.Identify this electrical device by its type General Purpose.In addition, 1 converters can be used to convert numbers into words and figures into words.It operates at the maximum voltage (DC) it can handle.The minimum supply voltage (DC) required by 1.7V is used.
ADS1191IPBS FeaturesADS1191IPBS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1191IPBS AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 495μW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1191 |
| Pin Count | 32 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 250μA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 sps |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.7V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |