AD9164BBCAZRL OverviewA 169-VFBGA, CSPBGA package is provided with this component. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 169 terminations. Related parts can be found by using its base part number AD9164. 169 pins are designed into the device. In addition to this, it has 169 pins.
AD9164BBCAZRL Features169-VFBGA, CSPBGA package
169 pin count
169 pins
AD9164BBCAZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9164BBCAZRL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 169-VFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 169 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 169 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9164 |
| Pin Count | 169 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | Quad-Switch |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | JESD204B |
| Differential Output | No |
| Voltage - Supply, Analog | 1.14V~1.326V 2.375V~2.625V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.14V~1.326V |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT |
| INL/DNL (LSB) | ±2.7, ±1.7 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -1.2V |
| Input Format | SERIAL |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Height Seated (Max) | 0.95mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |