THS5661AIPW OverviewThere is a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package that includes this component. It is powered from a supply voltage of 5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. As part of the CommsDAC™ series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tube. Total terminations are 28. In order to find related parts, you can use its base part number THS5661. It has a total of 28 pins that are designed for it. Designers can fully utili5Ve its flexibility with 5V supply voltage. As far as the pin count is concerned, it has 28 pins. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. With a minimum supply voltage of 3V, it is able to function.
THS5661AIPW Features28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
28 pin count
28 pins
CommsDAC™ series
THS5661AIPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
THS5661AIPW Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 117.508773mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | CommsDAC™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | THS5661 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | Current Source |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Power Consumption | 175mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.75, ±0.5 |
| Differential Nonlinearity | 2 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 82 dB |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |