AD9272BSVZ-80 OverviewADCs/DACs is enclosed in the 100-TQFP Exposed Pad package.The Tray package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding AAF, ADC, Crosspoint Switch, LNA, VGA.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 1.8V 3V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 100 terminations have been recorded.Using 8 channels, this unit efficiently performs complex tasks.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "AD9272".The pin count is 100.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 12-bit data at a high resolution.Units with 100 pins are available.You can supply this device with 3V.
AD9272BSVZ-80 FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
3V unit
AD9272BSVZ-80 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9272BSVZ-80 ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | AAF, ADC, Crosspoint Switch, LNA, VGA |
| Max Power Dissipation | 1.78W |
| Voltage - Supply | 1.8V 3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | AD9272 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | LVDS |
| Nominal Supply Current | 365mA |
| Number of Bits | 12 |
| Min Input Voltage | 1V |
| Max Input Voltage | 1V |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 80 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 80M |
| Input Capacitance | 22pF |
| Conversion Rate | 80 Msps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 65 dB |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height | 1mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |