AD1859JRZ-RL OverviewEnclosed in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.This data acquisition unit is available in the Tape & Reel (TR) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~105°C.You can get what you paid from this outstanding DAC, Audio.To save more space, mount this part through Surface Mount.There are 28 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.By deploying 1 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Try searching "AD1859" if you fancy parts with similar specs.5V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.Speaking of pin count, it has 28 pins.This is a high resolution 18-bit data acquisition device.The unit comprised 28 pins.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.This device can be supplied using 5V.
AD1859JRZ-RL FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
18-Bit acquisition unit
5V unit
AD1859JRZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD1859JRZ-RL ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC, Audio |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD1859 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Current | 60mA |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Number of Bits | 18 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | DSP, I2S |
| Sampling Rate | 52 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 52k |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 18 b |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |