AD9512UCPZ-EP OverviewIt's a electronic part of the 48-VFQFN Exposed Pad, CSP package. It's packaged in the form of a Tray. There are 48 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Divider is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -55°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3.135V~3.465VV. It has a pin count of 48 on it. Its output is LVCMOS, LVDS, LVPECL. For operation, 48 pins are used. It is a member of the AD9512 family. It is set to output 5 by default. It is powered by a 3.3V volt supply. With a frequency of 1.2GHz, it is capable of maintaining excellent accuracy.
AD9512UCPZ-EP Features48 terminations
The operating temperature of -55°C~85°C degrees
at 1.2GHz frequency
AD9512UCPZ-EP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9512UCPZ-EP Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -55°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 1.2GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9512 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |