MC10EP11DR2 OverviewIt is available in the case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. It has a number of pins of 8. It is part of the 10EP family of electronic buffer ICs. It's set to 5.5V for the maximum supply voltage (Vsup). A logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER is used for this application. To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 3V. Power for the clock buffer comes from a -3.0/-5.5/3.3V volt supply. It is possible to get 2 true outputs. A component of the * series can be found in this electrical part. The supply voltage should be kept at -3.3, -5, 3.3, 5 V in order to obtain maximum efficiency. It is also possible to obtain NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V by using this gadget. For stable operation, the maximum operating temperature should not exceed 85°C°C. As part of its reliability, it operates at a minimum of -40°C degrees Celsius. In this case, the 8 terminal is used.
MC10EP11DR2 Featureslogic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
MC10EP11DR2 ApplicationsThere are a lot of ON SEMICONDUCTOR
MC10EP11DR2 Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | [object Object] |
| Surface Mount | YES |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Terminals | 8 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Minimum Operating Supply Voltage | -3, 3 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 0.27@3V to 5.5V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | -5.5, 5.5 V |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MC10EP11 |
| Mfr | onsemi |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| JESD-609 Code | e0 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE = -3.0V TO -5.5V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Operating Supply Voltage | -3.3, -5, 3.3, 5 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -3.0/-5.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Family | 10EP |
| Seated Height-Max | 1.75mm |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.32 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.3 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.12 ns |
| Number of True Outputs | 2 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |