AD9520-1BCPZ OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tray method. The 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 64 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called CMOS, LVDS, LVPECL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3.135V~3.465V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with CMOS, LVPECL logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution component. Microprocessor-specific clock PLL with 64 bits. The related electronic parts of part number AD9520 are listed below. There are 64 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 12 signal outputs. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 2.65GHz. For its full function, a supply current of 100μA is required. This RF synthesizer operation requires a maximum current of 100μA. Clock logic function Clock are combined with input data in this frequency synthesizer.
AD9520-1BCPZ FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9520-1BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9520-1BCPZ Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2.65GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9520 |
| Output | CMOS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 100μA |
| Max Supply Current | 100μA |
| Logic Function | Clock |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12, 2:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 250MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 950μm |
| Length | 9.1mm |
| Width | 9.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |