DS1099U-CC+T OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 8 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 5V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 2.7V~5.5V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~125°C. The RF synthesizer is compatible with CMOS, TTL logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock Generator component. In this IC, a 8-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 8 pins that are available on the clock generators. An electronic part belonging to the EconOscillator™ series is being used here. At 262kHz, frequency synthesizer achieves high efficiency.
DS1099U-CC+T FeaturesAvailable in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 5V
DS1099U-CC+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1099U-CC+T Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | EconOscillator™ |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 262kHz |
| Base Part Number | DS1099 |
| Output | CMOS, TTL |
| Pin Count | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 1MHz |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |