AD9558BCPZ OverviewThere is a package named Tray that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 64-VFQFN Exposed Pad, CSP associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. 64 terminations have been made. In this part, the voltage is 1.8V. As of the moment, the device has 1. Temperatures can be varied in the operating range of -40°C~85°C. A component can supply 1.71V~3.465V voltage. This component serves a single purpose Ethernet, SONET/SDH, Stratum. This output is intended to be CMOS, HSTL, LVDS. Search for information about this part by using the AD9558 base part number. 64 pins are on the device. Circuits application has 64 pins. There is a possibility that the device will be able to maintain 6 outputs. In this device, the telecom IC type is ATM/SONET/SDH TRANSMITTER. The system is capable of excellent efficiency when working at 1.25GHz. Circuits application works for parts based on SONET;SDH.
AD9558BCPZ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, HSTL, LVDS
with 64 Pins
AD9558BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9558BCPZ application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.25GHz |
| Base Part Number | AD9558 |
| Output | CMOS, HSTL, LVDS |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 6 |
| Interface | I2C, SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 230mA |
| Logic Function | Translator |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 4:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH TRANSMITTER |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH, Stratum |
| Height | 950μm |
| Length | 9.1mm |
| Width | 8.85mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |