AD9752ARUZRL7 OverviewA 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. The FPGA belongs to the TxDAC® series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tape & Reel (TR). As a whole, it has 28 terminations. Related parts can be found by using its base part number AD9752. 28 pins are designed into the device. A 5V-volt supply allows designers to fully utili5Ve its flexibility. Powered by a 5V power supply, it can be operated by almost anyone. In addition to this, it has 28 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. As long as the supply voltage is at least 4.5V, it is able to work properly.
AD9752ARUZRL7 Features28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
28 pin count
28 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC® series
AD9752ARUZRL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9752ARUZRL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TxDAC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 220mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9752 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 34mA |
| Power Dissipation | 220mW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.25V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Min Output Voltage | 100mV |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0366% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 69 dB |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |