AD7303BRMZ-REEL7 OverviewAs part of the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, it is included. It is powered from a supply voltage of 3V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. It is important to maintain the operating temperature within the range of -40°C~105°C when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tape & Reel (TR). There are a total of 8 terminations. Its base part number AD7303 can be used to find parts that are related to it. An external power supply of 3/5V is required to power the device. There are a total of 8 pins on this device. There is a maximum supply voltage of 5.5V that is supported by this product. With a minimum supply voltage of 2.7V, it can operate.
AD7303BRMZ-REEL7 Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 pin count
Minimal input voltage of 2.7V
AD7303BRMZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7303BRMZ-REEL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 6.93mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7303 |
| Pin Count | 8 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 6.93mW |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 3.5mA |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Slew Rate | 7.5 V/μs |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 833 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 2.75V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 2μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3906% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 833 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |