AD9788BSVZ OverviewA 100-TQFP Exposed Pad package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 1.8V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. FPGAs belonging to the TxDAC+® series are a type of FPGA that belong to the TxDAC+® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 100 terminations on it. For related parts, use its base part number AD9788. This cable has 100 pins and is designed to connect to a computer. With a 3.3V supply voltage, designers can fully utili3.3Ve the flexibility of the device. Featuring 100 pins in total, it is a versatile device. It can take a maximum of 3.47V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 3.13V, it will work.
AD9788BSVZ Features100-TQFP Exposed Pad package
100 pin count
100 pins
Minimal input voltage of 1.2V
TxDAC+® series
AD9788BSVZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9788BSVZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TxDAC+® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9788 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Nominal Supply Current | 0A |
| Power Dissipation | 450mW |
| Number of Bits | 16 |
| Min Input Voltage | 1.2V |
| Architecture | Oversampling Interpolating DAC |
| Max Input Voltage | 1.2V |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 800 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V~3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~1.9V 3.13V~3.47V |
| Settling Time | 20ns (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3.7 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 800 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±3.7, ±2.1 |
| Height | 1mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |