DAC5682ZIRGC OverviewIn the package 64-VFQFN Exposed Pad, this product is provided. Supply voltage is 3.3V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~85°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tape & Reel (TR). In total, the terminations of this piece are 64. DAC5682 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 64 pins which are included in the design. This is a battery operated device that operates on 1.83.3V. I am going to present you with a device that is equipped with 64 pins.
DAC5682ZIRGC Features64-VFQFN Exposed Pad package
64 pin count
64 pins
DAC5682ZIRGC ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DAC5682ZIRGC Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DAC5682 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Number of Bits | 16 |
| Architecture | Current Sink |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Sampling Rate | 1000 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~1.9V |
| Settling Time | 10.4ns (Typ) |
| Power Consumption | 1.3W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.006% |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±2 |
| Input Format | PARALLEL, WORD |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Analog Output Voltage-Max | 4.1V |
| Height | 1mm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 880μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |