AD9806KSTZRL OverviewThe package contains materials from Tape & Reel (TR).The 48-LQFP package is used to save space.Since it is a type of CCD Signal Processor, 10-Bit, it is capable of providing superior performance.As a mounting method, Surface Mount is employed.In order to avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be maintained at -20°C~85°C.The input type of the program is Logic.A 48 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.The system is configured with 1 functions.The pins of the 48 component are designed to perform the function for which they were designed.A minimum supply voltage of 2.7V is maintained.A maximum supply voltage of 3.6V is maintained.
AD9806KSTZRL Featuresconsumer IC type: 2.7V
AD9806KSTZRL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9806KSTZRL applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | CCD Signal Processor, 10-Bit |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Input Type | Logic |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |