ADT7421ARMZ-RL7 OverviewA package containing the materials of Tape & Reel (TR) is included.Using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package will allow you to save space.Despite being a type of Temperature Sensor, it is capable of delivering superior performance.As its mounting technique, the Surface Mount technique is used.As a general rule, the operating temperature should be kept at -40°C~120°C to avoid unnecessary cooling.Logic is selected as the input type.As an output type, Logic is used.As long as the supply current is 4mA, it is permitted to be used.In this case, the supplier device package is Micro8™.
ADT7421ARMZ-RL7 FeaturesADT7421ARMZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADT7421ARMZ-RL7 applications of sensor and detector interfaces.
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | Micro8™ |
| Operating Temperature | -40°C~120°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Temperature Sensor |
| Output Type | Logic |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 4mA |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |