AD9814KRRL OverviewIn order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 28 terminations are used.A number of 1 functions have been configured.A voltage of 5V is used as the supply voltage.Pins on 28 components are designed to perform the specified functions.Sensor and detector interface is maintained at 4.75V as the minimum supply voltage.5.25V is the maximum supply voltage.
AD9814KRRL FeaturesWith 5V channels
consumer IC type: 4.75V
AD9814KRRL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9814KRRL applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |