PT8A2642WE OverviewA 16 termination is used to prevent signals from reflecting off the transmitter end of the cable.The device operates at a voltage of 5V.Sensor and detector interface has been optimized for operation at 5V power supplies.
PT8A2642WE FeaturesWith 5V channels
PT8A2642WE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PT8A2642WE applications of sensor and detector interfaces.
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Operating Temperature (Min) | -20°C |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |