ADAU1979WBCPZ-RL OverviewADCs/DACs is enclosed in the 40-WFQFN Exposed Pad, CSP package.The Tape & Reel (TR) package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~105°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding ADC, Audio.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 3.3V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 40 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "ADAU1979".Data acquisition units typically require voltages of 3.3V.The pin count is 40.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 24-bit data at a high resolution.Units with 40 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 3.3V.The implementation of 4 analog IN channels takes high-level analog source acquisition into account.Automotive is the series number of this unit.The part consisted of 4 analog inputs for fast and precise data acquisition.
ADAU1979WBCPZ-RL FeaturesSurface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
3.3V unit
4 analog inputs.
ADAU1979WBCPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADAU1979WBCPZ-RL ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Audio |
| Max Power Dissipation | 46.2mW |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADAU1979 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Power Dissipation | 46.2mW |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | I2C, SPI |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Screening Level | AEC-Q100 |
| Output Format | SERIAL |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |