MAX134EQH+D OverviewIn package 44-LCC (J-Lead), ADCs/DACs can be found.When working temperatures are set to -40°C ~ 85°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding ADC, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display ±5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 1 channels.44 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.If 5 V is used, this device can be supplied.A/D converters are incorporated in this part in the amount of 1.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters belongs to the series -.All data acquisition systems rely on 1 converters as their core component.Featuring 1 analog inputs, this part ensures optimal data acquisition.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters can run at a maximum temperature of 85 °C.The unit can operate at a temperature as low as -40 °C.
MAX134EQH+D FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
5 V unit
1 converters
1 analog inputs.
MAX134EQH+D ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX134EQH+D ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX134 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | ADC |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | - |
| Resolution | 0.4375 B |
| Sampling Rate | 20 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | 20 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 20 sps |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 3.75 Digit |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |