ADBF518WBSWZ402 OverviewIn the 176-LQFP Exposed Pad package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C TA to ensure its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 2.5V 3.3V refers to the input or output voltage.It is a part of the Automotive series of digital signal processors.An overview of its configuration can be found in the section on 176 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number ADBF518.This device is designed specifically to operate at frequency 400MHz.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.It is recommended to keep the operating temperature below 85°C.A temperature exceeding -40°C is recommended for operation.So as to ensure reliability, the frequency shouldn't exceed 400MHz.
ADBF518WBSWZ402 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
ADBF518WBSWZ402 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADBF518WBSWZ402 DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Supplier Device Package | 176-LQFP-EP (24x24) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 400MHz |
| Base Part Number | ADBF518 |
| Interface | Ethernet, I2C, PPI, RSI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Data Bus Width | 40b |
| Max Frequency | 400MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.30V |
| On Chip Data RAM | 116kB |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |