ADSP-21488KSWZ-3B OverviewIt is a type of electronic component available in package 176-LQFP Exposed Pad.Packaging method Tray is provided.With its association with Floating Point, it is suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~70°C TA will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.The SHARC® series incorporates this digital signal processor.The terminations for its uses are 176.It is supplied with voltage by 1.1V.In this component, there are pins for 176.This configuration contains 176 pins.By using its base part number of ADSP-21488, many related parts can be identified.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 400MHz.A Surface Mount mounting method is used for its mounting.In order to power this device, a voltage as low as 1.05V needs to be supplied.A maximum voltage of 3.47V can be provided to this device.This device is powered by a voltage of 3.3V.Using this device, you can store 5MB data.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.SHARC architecture is used for this processor core.Device features 16 I/Os.A RAM memory type is used.1 SPI channels are used for short-distance communication in this embedded system.
ADSP-21488KSWZ-3B FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
3 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21488KSWZ-3B ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21488KSWZ-3B DSP applications.
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
Computers and laptop
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21488 |
| Pin Count | 176 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | EBI/EMI, DAI, I2C, SPI, SPORT, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.05V |
| Memory Size | 5MB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 384kB |
| Memory Type | RAM |
| Bit Size | 40 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Density | 4 Mb |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.10V |
| On Chip Data RAM | 3Mbit |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Clock Rate | 350MHz |
| Height | 1.45mm |
| Length | 24.1mm |
| Width | 24.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |