ADBF561WBBCZ505 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 256-BGA .Tray is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of -40°C~85°C TA, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The Blackfin® series includes this digital signal processor.
ADBF561WBBCZ505 FeaturesSupplied in the 256-BGA package
ADBF561WBBCZ505 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADBF561WBBCZ505 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Supplier Device Package | 256-CSPBGA (17x17) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fixed Point |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.25V |
| On Chip Data RAM | 328kB |
| Clock Rate | 533MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |