KMSC8126MP8000 OverviewIt is a kind of electronic component available in the 431-BFBGA, FCBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.As a member of SC140 Core, it is ideally suitable for a wide range of applications.It is mounted in the way of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~90°C TJ ensures its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or ouput.This digital signal processor is included into the StarCore series.Based on its base part number of MSC8126, many ralated parts can be found.
KMSC8126MP8000 FeaturesSupplied in the 431-BFBGA, FCBGA package
KMSC8126MP8000 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
KMSC8126MP8000 DSP applications.
Audio signal
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 431-BFBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 431-FCPBGA (20x20) |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2005 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | SC140 Core |
| Base Part Number | MSC8126 |
| Interface | DSI, Ethernet, RS-232 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.20V |
| On Chip Data RAM | 1.436MB |
| Clock Rate | 500MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |