ADBF607WCBCZ502 OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 349-LFBGA, CSPBGA.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Dual Core.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of -40°C~105°C TA, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 1.8V 3.3V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the Automotive series.The configuration of this board includes 349 pins.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 500MHz.Surface Mount is the method of mounting it.A lower operating temperature than 105°C is recommended.Over -40°C should be the operating temperature.Keeping the frequency below 533MHz will ensure reliability.
ADBF607WCBCZ502 FeaturesSupplied in the 349-LFBGA, CSPBGA package
ADBF607WCBCZ502 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADBF607WCBCZ502 DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 349-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 349 |
| Supplier Device Package | 349-CSPBGA (19x19) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Dual Core |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 500MHz |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SPORT, UART/USART, USB OTG |
| Data Bus Width | 40b |
| Max Frequency | 533MHz |
| Voltage - I/O | 1.8V 3.3V |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| Voltage - Core | 1.25V |
| On Chip Data RAM | 808K x 8 |
| Clock Rate | 500MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |