ADSP-BF512KSWZ-3 OverviewThe 176-LQFP Exposed Pad package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.The Fixed Point family provides a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.At the temperature of 0°C~70°C TA, the device is guaranteed to operate normally.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 2.5V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.Blackfin® series digital signal processors contain this digital signal processor.The 176 terminations are used for its uses.It works with a voltage of 1.225V as a supply voltage.Pins are located on the 176 component.In its configuration, it contains 176 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-BF512.The device operates at the frequency of 400MHz in accordance with a specific design.This device operates at a voltage as low as 1.164V.Devices like this can be powered by voltages up to 7.1V.In order for it to operate, 3.3V is the supply voltage.Its memory can store 116kB data.In 2 UART channels, the data format and transmission speeds may be customi2ed for asynchronous serial communication.External events are tracked and measured with 9 timers/counters.Processor core Blackfin adopts the Blackfin architecture.The device has 40 I/Os.
ADSP-BF512KSWZ-3 FeaturesSupplied in the 176-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
9 timers/counters
40 I/Os
ADSP-BF512KSWZ-3 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-BF512KSWZ-3 DSP applications.
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.225V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADSP-BF512 |
| Pin Count | 176 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, PPI, SPI, SPORT, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 7.1V |
| Min Supply Voltage | 1.164V |
| Memory Size | 116kB |
| Number of I/O | 40 |
| Speed | 300 MHz |
| RAM Size | 48kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Address Bus Width | 19 |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Number of UART Channels | 2 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.30V |
| Clock Rate | 300MHz |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |