ADCLK905BCPZ-R2 OverviewThere is a case of 16-VFQFN Exposed Pad, CSP in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 7.5GHz. It has 16 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Buffer/Driver, Data are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~125°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.63VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 16. As a result, it produces ECL, NECL, PECL. A 16 pin is used for operation. The ADCLK905 family contains it. By default, it is set to output 1. The SiGe series refers to this electrical component.
ADCLK905BCPZ-R2 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
ADCLK905BCPZ-R2 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADCLK905BCPZ-R2 Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SiGe |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver, Data |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCLK905 |
| Output | ECL, NECL, PECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Propagation Delay | 95 ps |
| Turn On Delay Time | 125 ps |
| Frequency (Max) | 7.5GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |