PI49FCT3807BQE OverviewIt is available in the case 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 80MHz for normal operation. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3V~3.6V volts. It's in the way of Surface Mount. There is an output of CMOS, TTL. The 20 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the 49FCT3807. It is part of the FCT family of electronic buffer ICs. It's set to 3.6V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 3V. As a default, it is set to output 10 by default. A component of the 49FCT series can be found in this electrical part. The supply voltage should be kept at 3.3V in order to obtain maximum efficiency. The clock divider consumes 3μA quiescent current and does not react to external factors.
PI49FCT3807BQE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT3807BQE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT3807BQE Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT3807 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 3.8 ns |
| Quiescent Current | 3μA |
| Turn On Delay Time | 3.8 ns |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Length | 8.65mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |