ADCLK925BCPZ-R7 OverviewA 16-VFQFN Exposed Pad, CSP case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Buffer/Driver, Data. Temperature -40°C~125°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.63VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 16 pins on timeing clock. There is ECL, NECL, PECL output from clock driver. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family ADCLK925. By default, the output is set to 2. The SiGe series is the name of this electronic component. The frequency 7.5GHz allows excellent accuracy to be maintained.
ADCLK925BCPZ-R7 Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~125°C degrees
at 7.5GHz frequency
ADCLK925BCPZ-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADCLK925BCPZ-R7 Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | SiGe |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver, Data |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 7.5GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCLK925 |
| Output | ECL, NECL, PECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 95 ps |
| Turn On Delay Time | 125 ps |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |