LTC6957IDD-2#TRPBF OverviewIt is package in 12-WFDFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 300MHz is the maximum value. A total of 12 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 3.3V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 3.15V~3.45V V power should work with it. 12 pins are present on timeing clock. The output of it is LVDS. It belongs to the family of LTC6957.
LTC6957IDD-2#TRPBF Features12 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LTC6957IDD-2#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6957IDD-2#TRPBF Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.45mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC6957 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 12 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 300MHz |
| Input | CML, CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |