ADCLK954BCPZ OverviewIt is available in the case 40-VFQFN Exposed Pad, CSP for this cut smart buffer. It is available in the case Tray. There are 40 terminations in it. Using a supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.97V~3.63V volts. It has a number of pins of 40. There is an output of LVPECL. The 40 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the ADCLK954. It is part of the 954 family of electronic buffer ICs. It's set to 3.63V for the maximum supply voltage (Vsup). To ensure normal operation of the cut smart buffer, the supply voltage (Vsup) should always be kept above 2.97V. As a default, it is set to output 12 by default. Power for the clock buffer comes from a 3.3V volt supply. A component of the SiGe series can be found in this electrical part. As long as the frequency of the clock switch is set to 4.8GHz, excellent accuracy can be achieved.
ADCLK954BCPZ Features40 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 4.8GHz frequency
ADCLK954BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADCLK954BCPZ Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | SiGe |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 4.8GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADCLK954 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 40 |
| Number of Outputs | 12 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Current | 460mA |
| Family | 954 |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.245 ns |
| fmax-Min | 4500 MHz |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |