ICS858020AKLFT OverviewIt's a electronic part of the 16-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 3.2GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.63VV. Its output is CML. It is a member of the ICS858020 family.
ICS858020AKLFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS858020AKLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS858020AKLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Base Part Number | ICS858020 |
| Output | CML |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3.2GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |