ADCS9888CVH-170/NOPB OverviewIn the manner of 128-BFQFP, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 8 Bits.It is part of the Tray package, which is included in the download.In the 128 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 128 termination.As the supply voltage for this device is 3V~3.6V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 3V~3.6V.There is a 128 pin count that is included in this device.It can be seen from the figure that this electrical device has an output power of 1.3W Watts, which corresponds to its power rating.It is ideal to use the device at temperatures below 70°C when it is in its operating range.As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation of the system.An electrical device such as this one is equipped with a consumer IC type known as CONSUMER CIRCUIT.
ADCS9888CVH-170/NOPB FeaturesADCS9888CVH-170/NOPB ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADCS9888CVH-170/NOPB AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | TIN |
| Power (Watts) | 1.3W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 20mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 128-QFP (20x14) |
| Package | Tray |
| Mfr | National Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Power (Watts) | 1.3 W |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 128 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Base Part Number | ADCS9888 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Nominal Supply Current | 316mA |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 170 Msps |
| Lead Free | Lead Free |