ADE7932ARIZ OverviewPackage 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) includes it.The Tube package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~85°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding ADC, Energy Measurement.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 3.3V, the circuit should be re-built.Total, there are 20 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 3 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "ADE7932".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 3.3V.In terms of pin count, it has a total of 20 pins.The device is equipped with a high resolution 24-bit data acquisition system.A total of 20 pins are present on the unit.For many instances of use, Surface Mount made the technique more feasible.A power supply of at least 0 is needed for it to function.
ADE7932ARIZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
3 channels process
24-Bit acquisition unit
ADE7932ARIZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADE7932ARIZ ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, Energy Measurement |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADE7932 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C, SPI |
| Operating Supply Current | 10.6mA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | I2C, SPI |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Conversion Rate | 8 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Height | 2.44mm |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |