CS4361-CZZR OverviewThere is a package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available.In the Tape & Reel (TR) package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding DAC, Audio gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 1.7V~5.25V for the supply voltage.Overall, there are 20 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 6 channels.Try searching "CS4361" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 20.This is a high resolution 24-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 20 pins.There were many cases where the Surface Mount technique made use more feasible.Whenever the supply voltage reaches near 90mA, the user should take note.
CS4361-CZZR FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
24-Bit acquisition unit
CS4361-CZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4361-CZZR ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4361 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Current-Max | 90mA |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | I2S |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Analog Output Voltage-Max | 3.5V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Analog Output Voltage-Min | -3.5V |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |