ADF4108BCPZ-RL7 OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 20 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be CMOS, TTL. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 8GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.6V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 3.2V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 3.2V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with Clock logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock/Frequency Synthesizer (RF) component. In this IC, a 20-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 20 pins that are available on the frequency synthesizers. There is a maximum supply voltage of 3.3V that this analog clock generator can handle. To fully perform its function, time clock generator requires a supply current of 15mA.
ADF4108BCPZ-RL7 FeaturesAvailable in the 20-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
ADF4108BCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4108BCPZ-RL7 Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3.2V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4108 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Frequency (Max) | 8GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |