ADF4112BCPZ OverviewThis clock IC is packaged using the Tray method. The 20-WFQFN Exposed Pad, CSP package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 20 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3V. A clock generator's input is called CMOS, TTL and it is designed as the input for this clock generator. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 3GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 2.7V to be safe. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~5.5V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the Clock logic levels is presented here. A Clock/Frequency Synthesizer (RF) is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 20-bit output. This part number ADF4112 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 20 pins. PLL clock can handle a voltage of 5V as its supply voltage. The frequency generator has a 6-BIT SWALLOW COUNTER feature to improve the output of clock signals. Clock PLL has 1 signal outputs to maximi1e output frequency. For the time clock generator to operate properly, 6.5mA of supply current are required. It is possible to supply up to 6.5mA of current for this clock generator operation.
ADF4112BCPZ FeaturesAvailable in the 20-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 5V
ADF4112BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4112BCPZ Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Additional Feature | 6-BIT SWALLOW COUNTER |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4112 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Nominal Supply Current | 7.5mA |
| Max Supply Current | 6.5mA |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |