ADF4112BRUZ OverviewAs a clock IC, it uses the Tube package. 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3V is required. This Clock PLL will be fed by CMOS, TTL as its input. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 2.7V. There are 2.7V~5.5V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with Clock logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Clock/Frequency Synthesizer (RF) in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. ADF4112 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 16 pin that is available on the digital clock generator. The maximum supply voltage that clock generator can handle is 5V. In order to provide better clock signal output, this frequency synthesizer is equipped with 6-BIT SWALLOW COUNTER. 1 signal outputs allow for maximi1ation of output frequency. At a frequency of 3GHz, the system can achieve high efficiency. This time clock generator requires a supply current of 6.5mA in order to operate properly. In this RF synthesizer operation, 7.5mA of current are supplied.
ADF4112BRUZ FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 5V
ADF4112BRUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4112BRUZ Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Additional Feature | 6-BIT SWALLOW COUNTER |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 3GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4112 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Operating Supply Current | 6.5mA |
| Nominal Supply Current | 6.5mA |
| Max Supply Current | 7.5mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |