ADF4252BCPZ-RL OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 24-WFQFN Exposed Pad, CSP package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 24 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3V. There is a Clock PLL called CMOS, TTL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 3GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 2.7V~3.3V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with Clock logic levels. As far as this electronic part is concerned, it can be classified as a Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF), Fractional N, Integer N component. Microprocessor-specific clock PLL with 24 bits. The related electronic parts of part number ADF4252 are listed below. There are 24 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3V as the supply voltage. For its full function, a supply current of 13mA is required. I have designed a clock PLL with 2 elements and low jitter performance.
ADF4252BCPZ-RL FeaturesAvailable in the 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
ADF4252BCPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4252BCPZ-RL Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF), Fractional N, Integer N |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4252 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 13mA |
| Nominal Supply Current | 13mA |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |