ADF4218LBRUZ-REEL7 OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 20 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3V. As the Clock PLL's input, CMOS, TTL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 3GHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 3.3V to operate this time clock generator. Clock generator ic works with 2.6V~3.3V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. Clock logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF) is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 20-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number ADF4218. The frequency synthesizer has 20 pins that are available. In terms of the supply voltage, analog clock generator can handle 5V volts. This frequency synthesizer features ALSO REQUIRES A 3V TO 5.5V SUPPLY to produce better clock signals. For the clock time generator to function properly, 7mA of supply current must be provided. I would like to briefly introduce you to a 2-element frequency synthesizer that performs well with low jitter.
ADF4218LBRUZ-REEL7 FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 5V
ADF4218LBRUZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4218LBRUZ-REEL7 Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF/IF) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES A 3V TO 5.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.6V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4218 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Nominal Supply Current | 7mA |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |