NBC12439FNG OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tube package is used. A Clock PLL is included with the 28-LCC (J-Lead) package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 28 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, Crystal is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3.135V~5.25V. By calculating the test statistics, 0°C~70°C is the appropriate ambient temperature. PECL logic levels are supported by this RF synthesizer. PLL Clock Generator is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 28-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number NBC12439. The clock PLL has 28 pins that are available. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 5V volts. At frequencies of 800MHz, RF synthesizer achieves high efficiency.
NBC12439FNG FeaturesAvailable in the 28-LCC (J-Lead)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
NBC12439FNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBC12439FNG Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 800MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NBC12439 |
| Output | PECL |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |